1 2 >

Kuka Tesbih

Kategorimizde sizin için özel tasarımlara sahip pirinç sarmal kuka tesbih, arpa kesim kuka tesbih, 925 ayar gümüş işlemeli kuka tesbih çeşitleri hazırladık. En iyi kesim ustalarının hünerlerini ortaya çıkaran kuka tesbih çeşitlerini, gümüş işlemeli imame ve gümüş işlemeli püskül detayları ile son derece çekici bir aksesuar olarak beğeninize sunuyoruz. Bu özel ürünlerden dilediğiniz modeli kendiniz için seçebilir ya da sevdiklerinize özel bir armağan olarak verebilirsiniz.

Kuka Tesbih Özellikleri ve Faydaları

Kuka, meyvesi Hindistan cevizine benzeyen fakat daha küçük ebatlı olan tropikal bir bitkidir. Hafif, kaygan ve sert yapısından dolayı işlemeye uygundur, bu yüzden kuka tesbih yapımında tercih edilir. Diğer tesbih çeşitlerinde olduğu gibi ağacın meyvesi kullanılır. Hindistan, Brezilya ve Endonezya ‘da yetişen bu egzotik ağacın meyvesinin içindeki öz temizlenir ve kalan bölümden kuka tesbihler yapılır. Kuka meyvesinin bakteri ve mikropları öldürücü bir etkisi vardır. Bu nedenledir ki Osmanlı Dönemi'nde neredeyse herkes kuka tesbih kullanırdı. Hatta kuka tesbih kullanmayan doktorlar, yeterince hijyenik olmadığı düşünüldüğünden saraya alınmaz ve halk tarafından da tercih edilmezdi. Kuka tesbihin diğer önemli bir özelliği de kullandıkça renginin koyulaşmasıdır. Kullandıkça yani el ile temas ettikçe kendiliğinden kararır ve koyulaştıkça değeri artar. Bunun için özel bir şey yapmaya gerek yoktur. Doğal bir antibakteriyel olan kuka tesbih, eldeki terlemeyi azaltır. Ayrıca dinlendirici ve sakinleştirici özelliğinden dolayı rahatlama sağlar, stres ve depresyonu azaltır.

Kuka tesbih, bir zamanlar kuka ağacının ülkemiz topraklarında yetişmemesi ve ulaşım güçlükleri nedeni ile küçük bir servet değerindeydi. Günümüzde ise kuka tespih fiyatları oldukça makul seviyededir, fakat manevi değeri her zaman aynı kalacaktır. Siz de takikehribar.com ayrıcalıkları ile kuka tespih sahibi olabilir ve bu manevi servetinizi sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.