1

Oltu Taşı Tesbih

Erzurum ili Oltu ilçesinde yüzlerce yıldır geniş bir ölçekte geleneksel olarak Oltu taş oymacılığı yapılır. Pek çok takı ve süs eşyası yapımında kullanılsa da en öne çıkan üretim, Oltu taşı tesbih çeşitleri iledir. Oltu taşı, volkanik, kumtaşı, marn ve kil taşı seviyeleri ile katmanlanmış kireçtaşı, kumtaşı içeren bir mineral dizisidir; baskın olarak karbondan oluşur ve reçineit, yarı nitrit ve fuzinit içerir. Oltu taşı, 70-80 cm'lik bir tabakada en fazla birkaç cm kalınlığında bulunur. Üretimi, teknolojik olmayan yöntemlerle gerçekleştirilir.

Oltu Taşı Tesbih Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Oltu taşının en çok ilgi çeken karakteri, hava ile temas ettirilmediğinde çok yumuşak olması ve hava ile temas ettiğinde sertleşip şekillendirilebilir olmasıdır. Bu nedenlerle yerel olarak takı ve Oltu taşı tesbih üretimi geleneksel bir kültüre sahiptir. Kara kehribar olarak da bilinen doğal Oltu taşının renkleri genellikle siyahtır. Bazen koyu kahverengi, nadiren gri ve yeşildir. Kaliteli bir Oltu taşı tesbih kolaylıkla test edilebilir. Beyaz bir kağıda taşı sürttüğünüzde kahverengi renk izi çıkması % 100 orijinal olduğunu ispatlar. Siyah renk izi; kalitesiz Oltu taşı olduğunu, hiç renk olmaması ise sahteliğini gösterir.

Oltu Taşı Tesbih Modelleri ve Fiyatları

Kategorimizde yer alan Oltu taşı tesbih modelleri, bu özel taşın doğasına uygun olarak misket, karpuz ve oval kesimlidir. Durak yoktur, fakat 925 ayar gümüş imame ve püsküllere sahip modeller ağırlıktadır. Özel Oltu taşı tespih tasarımlarımız arasında adınız ve soyadınızın baş harflerini ekletebileceğiniz gümüş harf gümüş işlemeli oltu tesbih çeşitleri en popüler olanlarındandır. Bununla birlikte koleksiyonumuzda gümüş işlemeli Oltu taşı tesbih çeşitleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünü uygun tesbih fiyatları ile hemen sepetinize ekleyerek satın alabilir, Oltu taşının doğal güzelliği ve gizemli güçlerine sahip olabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR