Loading..
   < >

   Oltu Taşı Tesbih

   Oltu taşı ülkemizde bulunan nadir taşlardan birisidir. Genelde tesbih de kullanılır. Erzurum ilinin Oltu ilçesinden çıkarıldığından bu ismi almıştır. Aynı zamanda yarı değerli taşlar statüsünde olduğunda da süs eşyası, takı, ziynet eşyasında da kullanılarak kıyafette bir stil yaratılmasında yardımcıdır. Oltu taşı yumuşak bir taş olduğundan kolay şekil alır ancak bir o kadar da dayanıklıdır. Rengi siyahtır. Oltu taşı yanabilen bir taştır bu yüzden oltudan yapılmış bir takı kesinlikle ateşten uzak tutulmalıdır. Bir anda alev alır. Oltu taşından tesbih, anahtarlık, ağızlık, takı ve tarak gibi parçalarda kullanılır. Oltu taşından yapılan eşyalar genelde vücuttaki negatif elektriği alma yönündedir. Strese çok iyi geldiği de bilinmektedir.

   Oltu Taşı Nedir?

   Oltu taşı ardıç ağacının fosilleşmiş hali olarak tanımlanabilir. Hatta hatta kehribar taşı gibi fosillerin belli belirsiz görüntüsünün gözle görülebilmesinden dolayı siyah kehribar adı da takılmıştır. Oltu taşı toprak altında çıkarıldığında yumuşaktır, kolay işlenir, takı sanatında çok fazla kullanılır. Oltu taşından yapılan ürünler kullanıldıkça parlamaya başlar. Bir taşın oltu olup olmadığı ürünün zımpara kağıdını sürtünmesi sonucunda ortaya çıkan renkle rahatlıkla anlaşılır. Eğer beyaz çıkarda ürün imitasyondur, siyahsa kalitesi düşük oltu taşıdır, ancak kahverengi çıkarsa kaliteli oltudur. Oltu taşının faydalarına gelince; pozitif düşünmede yardımcı özelliği vardır. Vücuttaki negatif enerjiyi boşaltıp pozitif enerjiyi yükleme açısından etkilidir. Eski zamanlarda nazar olarak kullanıldığından nazarlık adı altında da bulundurulma hakimdi. Dayanıklılık açılarından da şifalı bir taştır. Geçmişten günümüze de şans taşı olarak gelmiştir. Oltu taşının yapılma işlemleri ile keserle kırılır sonra da bıçakla delinir. Delinen taşlar da bir ipe takılıp ilgili aletlerle düzeltmeleri yapılır. Sonra da cilalama işlemi gerçekleştirilir. Oltu taşı 3 bileşkeden oluşur. Bu kil, linyit ve ağacın reçinesidir. Oltu taşının en önemli özelliği kullanıldıkça parlama özelliğidir. Bu da deyim yerindeyse şarap gibi yıllandıkça değer kazanır. Genelde siyah tonları hakimdir, ancak sarı, yeşilimsi grimsi tonlarda mevcuttur.

   Oltu Taşı Tesbih Nasıl Anlaşılır?

   Oltu taşı tesbihi ısıya maruz kaldığından alev çıkarıp yanar. Sahtesinden ayıran birincil özellik budur. Gerçek oltu taşı tesbihi yandığında bir kül tabakası haline gelir. Sürtünmede elektriklenme meydana gelmiyorsa kesinlikle sahte demektir. Eğer ovalandıktan sonra üflendiğinde puslu bir tabaka oluşuyorsa gerçek bir oltu taşına sahip olunduğu bilinmelidir. Oltu taşı Türkiye de Erzurum ilinin oltu ilçesinden çıkarılmaktadır. İşlenmesi son derece kolay olduğundan şık tesbihler ortaya çıkar. Genelde de tesbih dünyasında oltu taşı tesbihleri her zaman önceliklidir. Oltu taşı tesbihi için öncelik taşın işlenmesi ile başlar sonra parçalara ayrılır ve özel delikler açılır. Sonraki aşama artık şekillendirmedir. Oltu taşı tesbihlerinde fiyatını ya da değerini arttıran nokta imame bölümüdür.

   1